VZHĽAD MAČKY
Mačka domáca patrí svojím zoologickým zariadením medzi malé mačkovité šelmy. Jej telo je pretiahnuté na pomerne nízkych nohách s krátkym krkom a širokou hlavou, stredne dlhým chvostom a krátkou, rovnou a priliehavou srsťou. U ušľachtilých plemien mačiek sú však zámerne výšľachtené niektoré odlišné telesné tvary a znaky.
Pružnosť

Mačka má až o 26 svalov viac ako človek.Na rozdiel od človeka nemá kľúčnu kosť.Namiesto nej má iba časť tkaniva kľučnej kosti, umiestneného hlboko v hrudnom svale.Úplne vyvinutá kľúčna kosť by mačke rozšírila hruď,znemožnila by jej preliezať cez úzke otvory a podstatne skrátila dĺžku jej kroku. Kľúčna kosť umožňuje človeku dvihať predlaktie.Nakoľko nik nežiada od mačky aby robila tento pohyb,nepotrebuje preto túto kosť navyše.
Mozog
Iste si viete predstaviť, že časti mačacieho mozgu spojené so zmyslami sú dobre vyvinuté ,veď mačka je skúsený poľovník ,ktorý sa musí spoliehať na svoj detekčný mechanizmus.Na druhej strane inteligenčné oblasti vo frontálnych lalokoch sú oveľa jednoduchšie ako u primátoch ,napr. opíc a ľudí alebo u iných vysoko inteligenčných zvierat ,napriklad u delfínov.
Zuby a lebka

Lebka je pozoruhodná aj veľmi dobre vyvinutými kostnými štruktúrami, medzi ktoré patria aj veľké sluchové dutiny (echové komory). Zvyšujú mačaciu citlivosť sluchu do tej miery ,že mačka počuje aj také jemné zvuky ako dupotanie myši alebo šuchotanie vtáka medzi lístim.